Loading...
MOTORYZACJA

Prawidłowe korzystanie z klimatyzacji samochodowej

Klimatyzacja samochodowa to latem, gdy uporczywy żar leje się z nieba, prawdziwe wybawienie, a wielu przypadkach po prostu konieczność. Jednocześnie jest to jeden z elementów auta psujący się najczęściej i dość drogi w naprawie. Jak temu zapobiec i jednocześnie przez długi czas cieszyć się sprawnie działającą klimatyzacją na podstawie rad ekspertów?

klimatyzacja płock auto klima

Parkuj w cieniu i stosuj ekrany pochłaniające ciepło

W upalne dni każdy kierowca powinien zadbać o to, by jego auto było ustawione w cieniu, a jeśli to niemożliwie, powinien zastosować ekrany chroniące wnętrze auta przed upałem. Chociaż to nie sprawi, że w aucie będzie chłodno, to spowoduje, że łatwiej będzie ochłodzić kabinę samochodu.

Nie włączaj klimatyzacji w bardzo nagrzanym samochodzie

Nie zawsze jest możliwość zaparkowania w cieniu, a raczej jest to rzadkość. Po kilku godzinach w aucie pozostawionym w słońcu panuje bardzo wysoka temperatura. Nawykiem wielu kierowców, któremu trudno się dziwić, przy wsiadaniu do takiego auta jest natychmiastowe włączanie klimatyzacji. Tymczasem zaleca się, by najpierw porządnie wywietrzyć kabinę samochodu otwierając wszystkie okna. Dzięki temu klimatyzacja będzie potrzebowała mniej czasu na to, by schłodzić kabinę, a przy okazji zużyje również mniej paliwa, co poskutkuje oszczędnością. Ponadto kabina samochodu będzie chłodzona stopniowo, nie gwałtownie. Zbyt szybka zmiana temperatur powoduje dyskomfort pasażerów, a nawet bywa przyczyną choroby, szczególnie w przypadku dzieci i osób starszych.

serwis klimatyzacji płock drajkowski

Sprawdzaj filtr powietrza

Niektóre systemy klimatyzacji samochodowej są wyposażone w filtry powietrza. Filtr taki pełni w samochodzie rolę jego płuc. Sprawia, że zanieczyszczenia z drogi, takie jak drobinki piasku, fragmenty roślin, owadów lub kurz nie dostają się do klimatyzacji. Takie osady z pewnością zaburzają pracę całego układu i zmniejszają jego żywotność oraz skuteczność. Zniszczony filtr powietrza powinien podlegać wymianie. Zaleca się wymiany filtrów mniej więcej co 30 tysięcy przejechanych kilometrów. Nowe modele samochodów posiadają na wyposażeniu nowy filtr. Jest on dość łatwy w wymianie, dlatego kierujący pojazdem może zrobić co sam.

auto klima płock serwis

Najbardziej wydajny tryb pracy klimatyzacji

Jeśli chodzi o tryb pracy w klimatyzacji, która jest sterowana ręcznie, to najbardziej wydajne jest ustawienie najniższej temperatury przy jednoczesnym ustawieniu nadmuchu by ustalić jego ilość. Jednocześnie regulacja temperatury powinna być stosowana tylko, gdy nadmuch jest ustawiony na najniższy poziom.


auto-klima-drajkowski-logo

MECHANIKA SAMOCHODOWA – AUTO KLIMA PŁOCK

09-400 Płock, ul. Otolińska 25 (obok biurowca Wektra)
024 364 85 25
+48 606 450 204
www: Auto klimatyzacja Płock

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *